Régi házak szigetelése – így kerüld el a buktatókat!

A régi házak szigetelésének modernizálása alapvető fontosságú az energiahatékonyság növelése érdekében. A polisztirollapok (EPS) alkalmazása az egyik leghatékonyabb módszer erre, amely különösen a homlokzati és lábazati szigetelésnél nyújt jelentős előnyöket. 
Ráadásul most különösen érdemes belevágni a szigetelésbe, hiszen az Otthonfelújítási Támogatás keretében az 1990. december 31. előtt épült házak energetikai javítására szerezhetünk támogatást!
Egy régi építésű, elavult épület hőszigetelése azonban nagyobb kihívásokat tartogat magában, mint a modernebb társai. 
Az alábbi cikkben igyekeztünk összeszedni mik azok az ökölszabályok,  amelyeket ha figyelembe veszünk nem érhet minket meglepetés.

6 perc olvasási idő

hőszigetelt ház

 

A polisztirol lapok (EPS) előnyei

Az EPS lapok kiváló hőszigetelő képességgel rendelkeznek, könnyűek, és könnyen kezelhetők. Ezek az anyagok ideálisak a régi házak homlokzatainak szigetelésére, mivel hatékonyan csökkentik a hőveszteséget és javítják az épület energetikai hatékonyságát. A polisztirol lapokat hívjuk hungarocellnek, vagy nikecellnek a köznyelvben.

Homlokzati szigetelés

A homlokzat szigetelésénél az EPS lapokat egyenletes felületre kell ragasztani. Az előkészítési folyamat során meg kell vizsgálni a vakolat és a festék állapotát. Ahol ezek sérültek, ott le kell kaparni és kiegyenlíteni a felületet. Az EPS lapokat legalább 15 centiméter vastagságban ajánlott felragasztani, hogy hatékony hőszigetelést biztosítsanak.
A homlokzati szigetelés esztétikailag is megnyerő lehet, és nagyon jól színezhető, ami szintén előnyt jelent a régi épületek modernizálásában.
A szigetelőlapok felrakásáról az alábbi cikkünkben talál lépésről-lépésre leírást, videóval.

Lábazati szigetelés

A lábazati szigetelésnél a  Bachl Extrapor Sockel vagy  a Ravatherm Xps lapok használatát ajánljuk. Legalább 5 centiméter vastagságú  lapokat kell alkalmazni, hogy megakadályozzuk a hőhidak kialakulását. A szerkezeti elemek találkozásánál és a nyílászárók körül is gondoskodni kell a megfelelő szigetelésről. Ez az alaposság a későbbiekben Celsius fokokban (vagy a rezsiben forintban) mérhető.

Födémszigetelés

A födém szigeteléséhez, a terhelhetőségtől függően EPS 100,150, 200 lapok használata javasolt. A födémszerkezet lélegzőképességét biztosítani kell, és a szigetelést hézagmentesen kell beépíteni. Az EPS lapok használatával jelentős hőmegtakarítás érhető el, mivel a fűtési szezonban a hőveszteség akár 25-30%-kal is csökkenhet. A fentebb említett Otthonfelújítási Támogatás esetében épp  minimum 30%-os energetikai javuláshoz kötik a támogatás elnyerését.

Tetőszigetelés

Amennyiben a tetőtér beépítése is cél, akkor a tető szigetelésére is figyelmet kell fordítani. Az EPS lapok itt is hatékonyan alkalmazhatók, de figyelembe kell venni a tetőszerkezet állapotát és a megfelelő vastagságú szigetelés alkalmazását.

régi ház szigetelése eps lapokkal
EPS (polisztirol) lapokkal kiválóan hőszigetelhetők a régebbi épületek is

 

Mire figyeljünk régi házak szigetelésénél?

Van néhány alapvető tanács, amit ha megfogadunk, sikeresen abszolválhatjuk egy több évtizede épült ház hőszigetelését is. Lássuk mik ezek!

Kihívások a szigetelés során

Régi házak szigetelésekor számos nehézséggel találkozhatunk. Gyakori probléma a hőhidak kialakulása, amely nedvességet és penészesedést okozhat. Előfordulhat, hogy a falak nem rendelkeznek megfelelő vízszigeteléssel, így a nedvességet felszívják. Mielőtt szigetelnénk, meg kell szüntetni a nedvesség okát és kiszárítani a falat, például szárító vakolat alkalmazásával.

Homlokzati és lábazati szigetelés

A szigetelőanyagok egyenletes felületre ragasztása alapvető fontosságú. A régi házak szigetelésénél először meg kell vizsgálni a festék és a vakolat állapotát, és a sérült részeket el kell távolítani, valamint ki kell egyenlíteni a felületet. Ha nem rendelkezünk megfelelő szakértelemmel, érdemes kőművessel vagy szigetelési szakemberrel elvégeztetni a munkát.

Födém és tető szigetelése

A födém szigetelése előtt meg kell vizsgálni annak anyagát és a padlás tagoltságát, valamint az épületgépészeti vezetékek elhelyezkedését. A födém szigetelésén túl a tetőszerkezet állapotát is fel kell mérni, különösen, ha a tetőtér beépítését is tervezzük. Ebben az esetben a tetőt kell szigetelni, és szükség szerint javítani a gerendákat és tetőléceket.

régi ház szigetelése hungarocellel

A régebben épült házak szigetelése nagy körültekintést igényel, de egyértelműen megtérül a befektetés

 

Összegzés

A régi házak szigetelésének korszerűsítése polisztirollapokkal hatékony és gazdaságos megoldás, amely jelentősen javítja az épület energetikai hatékonyságát. Az EPS lapok használatával a homlokzat, lábazat, födém és tető szigetelése is könnyen megoldható, ami hosszú távon jelentős energiamegtakarítást eredményez.

Kellő odafigyeléssel, a megfelelő eszközökkel és anyagokkal, amelyek elérhetők a magyarorszaghoszigetel.hu webshopban, bárki könnyedén elvégezheti ezt a feladatot. Kezdje el most, és élvezze a megnövelt komfortérzetet és alacsonyabb fűtési és hűtési költségeket!

Webáruházunkban a szigetelőanyagok és kiegészítők széles választékából válogathat!

Ez is érdekelheti:
Tudd meg tőlünk, hogyan lehet tökéletesen felrakni a hungarocell szigetelést!

 

 

 

 

Bevásárlókosár0
Nincs termék a kosaradban!
Vásárlás folytatása
0